Czujnik ruchu

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu to urządzenie, które pozwala na zautomatyzowanie procesu sterowania oświetleniem bądź urządzeniami elektrycznymi. Dostępne obecnie czujniki ruchu są bardzo różne. Najczęściej spotykane są te, których działanie bazuje na podczerwieni bądź mikrofalach. Te, których mechanizm działania bazuje na podczerwieni to czujniki pasywne. Z kolei czujniki wykorzystujące mikrofale określane są mianem czujniki aktywnych.

Czujnik ruch można z powodzeniem montować zarówno na ścianach, jak i na suficie. Wiele dostępnych obecnie modeli daje użytkownikowi możliwość regulacji wielu parametrów. Ustawić można na przykład czas świecenia, zasięg wykrywania ruchu oraz czułość natężenia światła. Czujniki ruchu są obecnie powszechnie wykorzystywane także w systemach alarmowych. Wówczas skutecznie chronią przed kradzieżą.

Czujniki ruchu to mnóstwo zalet. Przede wszystkim przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Są niezwykle wygodne – światło zapali się samo. Jednocześnie pozwalają na oszczędność energii. Kiedy minie określony czas, urządzenie się wyłączy.